История и цели

Федерацията на потребителите в България (ФПБ) е учредена на 10 май 1990 г. и е регистрирана по съдебен ред на 20.08.1990 г., като сдружение с нестопанска цел: организирана защита на правата и интересите на всички български потребители.

От м. юли 1991 г. ФПБ е приета за член на Международната организация на потребителските съюзи (МОПС), преименувана на Потребителски Интернационал от 14-ия Световен конгрес, проведен през м. септември 1994 г. в Монпелие, Франция.

През м. октомври 1995 г. ФПБ, заедно със сродните организации от Гърция, Албания, Румъния и Югославия учреди Балкански потребителски център, към който в последствие се присъединиха Кипър и Турция, а през м. март следващата година, този център получи институционално признание и на Комисията на ЕС.

В Република България, ФПБ е единствената организация, чиято дейност е насочена изключително в защита на правата и интересите на потребителите .

В дейността си Федерацията на потребителите се ръководи от Основните насоки на ООН от 1985 г. за защита на правата и интересите на потребителите, от решенията на Потребителския Интернационал и своя Устав.

За реализиране на основната цел – защита на правата и интересите на потребителите, дейността на организацията се осъществява в следните направления:

Първо. Защита на икономическите интереси на потребителите, чрез:

  • участие в разработването на законодателната и нормативна уредба;
  • подготовка на становища по правителствени, ведомствени и общински решения, касаещи конкретни потребителски интереси и формиране на обществено мнение по тях;
  • предоставяне на консултации и съвети за решаване на конкретни потребителски и граждански проблеми.
  • съдействие пред производители и търговци за обезщетяване на потребителите в случаи на закупуване на некачествени и опасни за здравето им стоки или такива с неосигурено гаранционно и сервизно обслужване.

Второ. Подпомагане осигуряването на физическа безопасност и повишаване на качеството на стоките и услугите чрез:

  • ефективно партньорство с държавните и общински контролни органи по безопасността и качеството на потребителските стоки;
  • проучвания на пазара и осъществяване на широк публицитет на резултатите от тях, за правилно ориентиране и формиране на ново поведение на потребителите на пазара.
  • информиране на обществеността за мненията, оценките и предпочитанията на потребителите към предлаганите на пазара стоки и услуги, чрез ежегодни номинации и награди;

Трето. Запознаване на обществеността със значението, възможностите и обществената полза на организацията на българските потребители за защита правата и интересите им, като граждани и потребители. Разработване, организиране и осъществяване на програми за образование и информация за потребителите чрез:

  • организиране на международни конференции и симпозиуми с подобна тематика;
  • организиране обучението на активисти, участвуващи в дейността за защита на потребителите за разпространение на целите и задачите на организацията сред потребителите, за запознаването им с техните права и начините на отстояване;
  • участие  и поддържане на постоянни рубрики в централните и регионални , с цел формиране на потребителско поведение, адекватно на новите пазарни отношения.