Топлофикация София“: С дългове и загуби, но искана и от община, и от държава
Столичното парно е твърде голямо, за да фалира. Но е в криза от години и без пари за нужната инвестиция в производство на ток
- Общинското дружество продължава да влошава финансовото си състояние и вече е в критично състояние.
- Решението, към което се върви, е БЕХ да го придобие и да погаси задълженията към „Булгаргаз“.
- Дългосрочно е нужна инвестиция 450 млн. лв., за да може да се увеличи производството на ток, от който всъщност се печели.
Като една истинска рекетьорска организация това правителство ни докара до решението да му прехвърлим акциите си в „Топлофикация София“. Това са думи на Бойко Борисов от ноември 2008 г. в качеството му на кмет на столицата и мажоритарен собственик на топлофикацията. По онова време софийското парно е в критично положение и пред фалит, тъй като дължи над 370 млн. лв. на държавната „Булгаргаз“, а за да я спаси, правителството на Сергей Станишев предлага именно това – да стане държавна.
Точно 13 години по-късно ситуацията е аналогична. „Топлофикация София“ пак е общинска, управлява се от партията на Борисов – ГЕРБ, и пак трябва да бъде спасявана. Новото е, че финансовото й състояние е дори още по-лошо – натрупаната загуба е над 735 млн. лв., а задълженията надхвърлят 1 млрд. лв. Извън това текущо има неплатени сметки за газ към „Булгаргаз“ в размер на 130 млн. лв.
Решението на проблема, което се предлага сега, е същото като през 2008 г. – дружеството да стане държавно, като бъде придобито от Българския енергиен холдинг. Тогава ефект нямаше и точно затова сега възникват редица въпроси: как ще се случи смяната на собствеността, ще се погасят ли дълговете, кой ще управлява занапред дружеството, ще се осъществи ли дълго отлаганият проект за модернизация и изграждане на нови мощности и т.н.
Толкова голяма, че не може да фалира
Столичната топлофикация никога досега не е била в толкова тежко положение. Поглед към отчета на дружеството за 2020 г. показва натрупана загуба над 735 млн. лв. и повече от 1 млрд. лв. задължения. През тази година ситуацията се влошава още, като загубата вероятно ще се увеличи с почти 100 млн. лв., а задълженията – с близо 200 млн. лв.